Jaunumi

LLDA aicina VID konstruktīvi risināt problēmas ar fiktīvo uzņēmumu darbību Latvijā

Pievienots: 06.09.2012

PAZIŅOJUMS PRESEI Rīga, 13.02.2004.

 

Informāciju sagatavoja Latvijas Līzinga devēju asociācija (LLDA). Māris Skujiņš, Latvijas Līzinga devēju asociācija (LLDA) prezidents: "Latvijas valsts iestādēm ir pienācis laiks pilnveidot uzņēmējdarbības vidi līzinga jomā, sadarbībā ar līzinga asociāciju "aizvērt caurumus" saistībā ar fiktīvo uzņēmumu darbību Latvijā un dot iespēju godīgiem uzņēmējiem netraucēti strādāt, saņemot ātrus un nevainojamus līzinga un faktoringa pakalpojumus. Problēma ar fiktīviem darījumiem ir jārisina kompleksi, izveidojot darboties spējīgu kontroles mehānismu. Līzinga asociācija ir gatava nopietnam darbam."

Šonedēļ notika LLDA valdes apspriede, kurā tika izvērtētas fiktīvo darījumu novēršanas iespējas līzinga kompānijās. LLDA valde uzskata, ka līzinga kompāniju viens no galvenajiem uzdevumiem ir pienācīgi izvērtēt savus klientus un piegādātājus. Tomēr šāda izvērtēšana var notikt tikai likumīgi atļautajās iespēju robežās, izmantojot publisko reģistru datubāzes.

Klientus un piegādātājus izvērtēšanai līzinga kompānijas izmanto publiski pieejamās datu bāzes (Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra un Komercreģistra datu bāzi, Valsts ieņēmumu dienesta ar PVN apliekamo personu datu bāzi, CSDD transportlīdzekļu reģistru, VTUI traktortehnikas reģistru u.c.), kā arī valsts iestāžu izsniegtos dokumentus (muitas dokumentus, pases, Uzņēmumu reģistra izsniegtās apliecības, izziņas, VID izsniegtās stingrās uzskaites pavadzīmes, notariāli apliecinātas pilnvaras, CSDD un VTUI izsniegtās reģistrācijas apliecības utt.). Kaut gan LLDA biedri ir komercbanku meitas uzņēmumi, diemžēl tām nav dota iespēja ne sniegt ziņas Latvijas Bankas parādnieku reģistram, ne arī saņemt informāciju.

Pieredze rāda, ka negodīgas personas fiktīvu darījumu veikšanai izmanto viltotus dokumentus, fiktīvus uzņēmumus un neesošus nomas priekšmetus. Līzinga kompānijas var tikai izvērtēt iesniegtos dokumentus un tām nav nedz iespēju, nedz tiesību veikt kompleksu katra klienta lietas "izmeklēšanu". Tas nav līzinga kompāniju pienākums. Līzinga kompānijām nav arī reālu iespēju pārbaudīt, vai uzņēmums ir izveidots fiktīvu darījumu veikšanas nolūkā.

Uzskatām, ka šobrīd netiek pienācīgi meklēti fiktīvie uzņēmumi un sodītas negodīgās personas. Sodus saņem līzinga kompānijas, kas, iespējams, pašas ir cietušas zaudējumus negodīgu personu rīcības dēļ. Tā vietā, lai sadarbībā ar LLDA un līzinga kompānijām izstrādātu un ieviestu fiktīvo darījumu novēršanas mehānismu, tiek iets vieglākās pretestības ceļš, kas var radīt negatīvu rezonansi un nodarīt kaitējumu līzinga nozares attīstībai Latvijā. Piemērs ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piestādītais nodokļu uzrēķins un sodanauda līzinga kompānijai SIA "Unilīzings".

Atgādinām, ka šī problēma ir aktuāla ne tikai līzinga kompānijām, bet arī citām finanšu institūcijām, kurām ir daudzi desmiti tūkstoši klientu. To vidū var gadīties ne tikai ļaunprātīgi nemaksātāji uzņēmumi, kuru

Uz jaunumu sarakstu


© Latvijas Līzinga devēju asociācija, tālr.: 67284528